Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…

467 komentarzy do wpisu „Święta Rita z Cascii”

 1. Sw.Rito dziekuje za otrzymane łaski i proszę pomóż aby te trudne po ludzku sprawy nie do rozwiazania z Twoją pomocą mogły się zakończyć pozytywnie.BOG ZAPŁAC z całego serca.

  • Św.Rito błagam módl się za Michała aby dobry Bóg pomógł mu wyjść z nałogu ,aby powrócił do P.Boga założył rodzinę i żył w trzeźwości .

 2. Pani ! Prosze Cie Patronko obolalych dusz i serc zanieś Panu Bogu moja prośbe o uleczenie mego syna z nalogu i o nawrócenie. Ty wiesz i znasz mój smutek . Zawierzam Twej dobroci me smutki i trapienia. Wstaw sie za nim u Pana Ojca Stworzyciela naszego .Amen !

 3. Św.Rito – pomóż tej dziewczynie . którą spotkałam w kościele na ul. Karmelickiej -.która bardzo płakała, Krakowie w dniu 22 listopada 2017 r. godz,16 -ta a nie do końca ją wysłuchałam, a teraz mam wyrzuty.

 4. Św.Rito błagam wyproś u dobrego Boga łaskę zdrowia i trzeźwosci dla męża , uzdrowienie szwagra z nowotworu i nawrócenie syna. Bóg zapłać

 5. Ukochana Orędowniczko nasza blagam wstaw sie u Boga za nami a szczególnie za moimi dziećmi, pomóż mi wyprosić laskę zdrowia, dla mojego synka dar spokojnego zdrowego snu i córce dar nawrócenia a nam wsparcie finansowe żebyśmy byli w stanie zapewnić godny byt naszej rodzinie.

 6. Święta Rito wyproś u Boga łaskę uzdrowienia małżeństwa Agnieszki i Piotrusia, którą tak prosi mama .

 7. Święta Rito; proszę z całego serca, by cierpienie moje, mojej matki i mojej siostry się zakończyło. Proszę, by moja mama pojęła, że nasza sytuacja jest beznadziejna, aby on przestał nas dręczyć i odszedł. Proszę.

 8. Sw. Rito. Zanies prosze moja modlitwe do Wszecmogacego Pana Boga naszego , aby Pan zeslal Ducha Swietego i napelnil wiara moje dzieci , wnuki , mojego meza oraz mnie. Chyba powoli tracimy wiare.

 9. Kochana Św. Rito Pomóż rozwiązać moje problemy które znasz bardzo dobrze ,aby nasze problemy się skończyły. Daj zdrowie mojej rodzinie i dar mądrości moim dzieciom aby zaczęły się uczyć. Św Rito dopomóż .Bóg zapłać.

 10. Kochana Św Rito ty jesteś moją patronka i przyjaciółka. Nigdy mnie nie zawiodlas.Ty wiesz w jak beznadziejnej sytuacji się znalazłam…czuje się nie zrozumiana przez nikogo…Moja ufność pokladam w Tobie i Najkochanszej Mateczce. Rito ty wiesz jak bardzo kocham Tomka Ty wiesz ile on dla mnie znaczy. Pragnę by poprostu tylko mnie pokochał pragnę by był że mną szczęśliwy. Proszę Cię wstaw się u Boga za te trudna miłość.Prosze niech Jezus rozpromieni jego serce miłością do mnie… Kocham cię Rito i za wszystko Ci dziękuję.

 11. Sw. Rito…
  Ty wiesz… Wiesz ,ze walcze…
  Ale Sama Po ludzku nie daje rady.
  Pomoz mi prosze…
  Ty wiesz w jakich sprawach.
  Dziekuje…

 12. Św.Rito wypros u Boga laske uzdrowienia dla mnie z choroby nowotworwej i spraw aby moj syn zawarl koscielny zwiazek malżeński

 13. Swieta Rito prosze Ciebie z calego serca ublagaj uzdrowienie meza umierajacego i cierpiacego, dzieci i ja nie mozemy tego zniesc i cala rodzina polaczona w wielkim bolu blaga Ciebie pomoz nam. Uzdrow GO , wstaw sie u Boga za jego uzdrowieniem i cierpieniem. Ufam Tobie Sw. Rito i prosze nie opuszczaj nas i wstaw sie za uzdrowieniem meza. Jezu ufam Tobie.

 14. Prosze Sw. Rito o pomoc w dzisiejszym dniu. Jestem taka pogubiona i w ciezkiej sytuacji ze podejmowanie waznych decyzji jest prawie niemozliwe, pomoz mi prosze i wstaw sie tez za mnie u Pana Jezusa.

Dodaj komentarz