Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…


Nasze intencje modlitewne:

 

638 komentarzy do wpisu „Święta Rita z Cascii”

 1. Święta Ritko !!! Dziękuję za wszystkie łaski i dobra jakie od Ciebie otrzymałam. Proszę Cię dopomóż mi w problemie jaki mnie teraz dręczy. Proszę o pozytywną decyzję z tej instytucji. Błagam nie opuszczaj mnie

  Dziękuję za wysłuchane prośby i dobra

  Odpowiedz
 2. Święta Rito nie znam ciebie i nie znam Boga, zawsze myślę o nim ale moje myśli mi go odbierają, czuje smutek i pustkę, zostałem zatracony, ciągle dręczą mnie złe myśli, nie wiem co mam zrobić ze sobą, ciągle błądze bo nie znam swojej drogi, moje życie to pasmo nieszczęść, jestem bardzo nieszczęśliwy mimo że mam dobrą żonę i kochane dzieciaki, boję się o swoją rodzinę, pragnę ich kochać ale nie mam siły, moja psychika siada, nie wiem jak sobie poradzić że swoimi przypadłośćiami, jestem chory, czuje ciągły ból i rozgoryczenie, nie potrafię się urzeczywistnić i normalnie żyć przez przeszłe problemy z dzieciństwa, dużo widziałem i te problemy są dalej we mnie, problemy moich rodziców, nikt mnie nie rozumie, to jest ciężkie, proszę wstaw się do Boga, Jezusa, Maryi o ułaskawienie mojej duszy, o wolność mojej duszy z wypaczenia, złych czynów, złych myśli, proszę o wiarę w Boga, Jezusa, Marie, proszę o wstawiennictwo, proszę bardzo mocno z głębi serca o uleczenie i zdrowie dla moich najbliższych dla żony, dzieci, rodzeństwa, rodziców i innych, spraw żebym nie oszalał. Bóg mnie zrozumie. Serdecznie dziękuję z góry. Chwała Bogu i wszystkim świętym, którzy uwierzyli i są teraz u boku Pana Jezusa Chrystusa. Amen.

  Odpowiedz
  • Dawid, witaj!
   Jak bardzo Cię rozumiem, czytając Twój komentarz, mam wrażenie że czytam o sobie, o swoim życiu. Dodam tylko, że mam dziecko częściowo niepełnosprawne fizycznie i to jeszcze pogłębia mój stan niepokoju i zatroskania. Poza tym, przy obecnym stanie mojej psychiki, moje małżeństwo też przeżywa kryzys.
   Święta Rito módl się za nami!

   Odpowiedz
 3. Święta Rito, patronko od spraw beznadziejnych, zwracam się do Ciebie z pokorna prośbą o pracę dla moje go syna. Usuń wszystkie przeszkody, jakie stoją na jego drodze. Proszę Cię o łaskę nawrócenia mojego męża na drogę zbawienia. Wyproś u Boga Najwyższego łaskę pojednania męża ze mną. Uratuj nasze małżeństwo, jeśli jest to Wolą Bożą. Bóg zapłać!!!

  Odpowiedz
 4. Swieta Rito, Patronko od spraw beznadziejnych zwracam sie do Ciebie z pokocha prosba o powrot mojego meza do nas. Usun wszystkiego przeszkody jakie stoja na naszej drodze.Prosze Ice o laske nawrocenia mojego meza do zbawienia.Wypros u Boga najwyzszego laske pojednania meza ze mna.Uratuj nasza malzenstwo.Bog zaplac.

  Odpowiedz
 5. Św Rito błagam o łaskę zdrowia oraz otrzymania nowej pracy dla mojego męża. Błagam o pracę na która pozwoli mu zdrowie.

  Odpowiedz
 6. Bardzo dziękuje Bogu Najwyższemu i Tobie Święta Rito, o wysłuchanie moich próśb dotyczących znalezienia pracy dla syna. W sercu syna zagościł spokój i w moim również. Proszę Cię teraz o łaskę nawrócenia mojego męża na drogę zbawienia. Wyproś u Boga Najwyższego łaskę pojednania męża ze mną, spokojny dialog gdy spotkamy się. Uratuj nasze małżeństwo, jeśli jest to Wolą Bożą. Bóg zapłać!!!

  Odpowiedz
 7. Święta Rito bardzo proszę o pomoc w trudnych sprawach urzędowych o pozytywne roztrzygnięcie,pomoc przy remoncie domu, uratowanie małżeństwa,nawrócenie męża, brata. zdrowie dla dzieci.

  Odpowiedz
 8. Święta Rito dziękuję że moja operacja kręgosłupa przebiegła bez komplikacji. Proszę Cię o wstawiennictwo u Boga i wyproszenie mi łaski powrotu do zdrowia i znalezienia pracy.

  Odpowiedz
 9. Święta Rito spraw, by moja córka wróciła do rodziny, spraw by moja rodzina się zjednoczyła, spraw by wszystkie nieporozumienia w mojej rodzinie przestały istnieć i byśmy byli razem szczęśliwi. Bóg zapłać.

  Odpowiedz
 10. Święta Rito!!! Dopomóż mi w tej tragicznej sytuacji, beznadziejnej…Wyproś cud w moim życiu, powrót kochanego Grzegorza, dziecko, pozytywne rozwiązanie problemów finansowych.

  Odpowiedz
 11. Święta Rito, dziękuję za to, że syn znalazł pracę, a ja mam lepsze relacje z mężem. Wyproś o cud w moim małżeństwie, powrót kochanego męża do mnie, jego nawrócenie i nie łamanie sakramentów świętych. Niech na nowo mnie pokocha. Wyproś u Boga, żeby do męża nie zbliżały się nieodpowiednie osoby, które przyczyniają się do jego grzesznych uczynków i spotkań zakrapianych alkoholem. Skieruj jak najszybciej kroki mego syna ku pobożnej, wartościowej dziewczyny. Amen.

  Odpowiedz
 12. Święta Rito proszę o dobrego męża. Spraw, aby na mojej drodze pojawił się wartosciowy człowiek , którego pokocham i On mnie szczerą, czystą miłoscia na wiecznosc. Proszę, aby pojawil sie jeszcze w tym roku, bo już mam dosyć tej samotnosci. Prosze, spraw, aby tak sie stalo. Świeta Rito dzieki Tobie wymodliłam sobie Artura, ale przez kolezanki odtracilam Go. Po czasie zrozumialam, że Go kocham i brakuje mi Go strasznie. Rozpal Jego serce, ja czuje ze to ten jedyny. Spraw, aby przemyslał wszystko, wybaczył moje zachowanie i zatęsknil. Proszę uproś u Boga te łaski w miej mnie i moja rodzine oraz Artura w opiece. Tylko w Tobie nadzieja. Amen

  Odpowiedz
 13. Święta Rito proszę o dobrego męża. Spraw, aby na mojej drodze pojawił się wartościowy człowiek , którego pokocham i On mnie szczerą, czystą miłoscią na wiecznosc. Proszę, aby pojawil sie jeszcze w tym roku, bo już mam dosyć tej samotnosci. Prosze, spraw, aby tak sie stalo. Świeta Rito dzieki Tobie wymodliłam sobie Artura, ale przez kolezanki odtracilam Go. Po czasie zrozumialam, że Go kocham i brakuje mi Go strasznie. Rozpal Jego serce, ja czuje ze to ten jedyny. Spraw, aby przemyslał wszystko, wybaczył moje zachowanie i zatęsknil. Proszę uproś u Boga te łaski i miej mnie i moją rodzine oraz Artura w opiece. Tylko w Tobie nadzieja. Amen

  Odpowiedz
 14. SW.RITO ty mnie znasz .Prosze nie zostaw mnie w potrzebie.Wstaw sie u BOGA w mojej sprawie ,trudnej sytuacji.Dziekuje za wszysto…….

  Odpowiedz
 15. Święta Rito proszę dopomóż mojemu bratu aby uwolnił się od nałogu alkoholowe proszę z całego serca

  Odpowiedz
 16. Św Rito, pomóż mi, proszę Cię o pomoc w moim małżeństwie.Źle się dzieje, Ty mnie kochana święta, zrozumiesz. Po ludzku nie wiem co mam zrobić. Ty znajdziesz sposób! Kocham Cię

  Odpowiedz
 17. Święta Rito wyproś razem ze mną u Pana Boga łaskę odrodzenia i uratowania mojego małżeństwa, naprowadź mojego męża na ścieżkę wiary, aby Pan Bóg uwolnił jego duszę i myśli od złego ducha, który zawładnął jego umysłem…. Błagam Cię św Rito dopomóż mi i mojemu małżeństwau w tym trudnym czasie….

  Odpowiedz

Dodaj komentarz