Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…

537 komentarzy do wpisu „Święta Rita z Cascii”

 1. św Rito od niedawna wzywam Ciebie a także Sw.Wenantego Katarzyńca i proszę gorąco o pomoc -prosząc równocześnie św.Arnolda Jansena, św.Tadeusza Judę, św. ojca Pio, św.Cecylię,św Jana Pawła II, św.Marka, św.Sancię, św.Faustynę, św.Józefa, św.Piotra, św.Pawła, św.Antoniego, św.Franciszka i wszystkich ŚWIETYCH PAŃSKICH i wszystkich aniołów stróżów naszych, i wszystkie kochane duszyczki zmarłe o uratowanie mojego syna.Proszę Matkę Przenajświetszą i Pana Jezusa, aby wysłuchali wszystkich,którzy proszą za moim synem Markiem,a tym samym i mną.Panie Jezu TY się TYM zajmij. Jezusie, synu Dawida zlituj się nad moim synem, zlituj się nad nami.Jezusie, synu Dawida zlituj się nad moim synem Markiem. Ratuj Panie JEZU, RATUJ.

  Odpowiedz
  • Święta Rito błagam wstawiaj się za mną oraz moją chorą mamą, szczególnie w intencji w której odmawiam obecną nowennę pompejańską. Proś za nami Maryję, Jezusa oraz św. Józefa mojego patrona z Bierzmowania aby również orędowali za nami u naszego Ojca Niebieskiego. Ratuj nas niespotykanie pokorna święta od spraw beznadziejnych….

   Odpowiedz
 2. Św. Rito
  Od Spraw Trudnych i Beznadziejnych,

  Błagam Cię o Wstawiennictwo u Boga o dar zdrowia dla Agnieszki Bednarczyk z Adamowa
  Bardzo ją kocham i chcę z nią iść razem przez życie…

  Odpowiedz
 3. Święta Rito proszę Cię owstawiennictwo przed bogiem o pozbycie się moich problemuw zdrowotnych oraz partnerskich z kobietami gdyż od pewnego czasu pojawiły się u mnie komplikacje z kobietami bądź jnnymi zazdrosnymi mi osobami w związkach z kobietami i prywatnymi problemami prośbę swa składam dla moich stosunkuw partnerskich ku poleszeni sie ic=ich oraz ku wzajemnego zrozumienia się z partnerkami dziękując przy tym Bogu i Ci święta Rito Adam S Z z Holandi

  Odpowiedz
 4. W sprawie trudnej i tak beznadziejnej, że odwrócili się ludzie, ktorzy zawsze dodawali mi otuchy, bo zwątpili. Ja nie.Poprosiłam o wsparcie św.Ritę, o ułaskawienie w sprawie karnej, w której zostałam skazana.I uniewinniono mnie.Jestem wdzięczna i pokora nie pozwala mi prosić o więcej. Bóg zapłać.

  Odpowiedz
 5. Święta Rito!
  Wstaw się za mnie i pomóż uratować małżeństwo. Małe dzieci zostały bez ojca, bo odszedł do innej. A ja zostałam bez męża. On zakochał się…ale czy można być szczęśliwym krzywdząc innych?
  Wierzę, że gdzieś głęboko schowane jest w sercu jego dobro. Choć stał się zimny i chłodny jak lód, pomóż Św.Rito roztopić ten mur i dać nam się cieszyć prawdziwym szczęściem. Jak kiedyś…

  Odpowiedz
 6. Św Rito proszę Cię wysłuchaj mej modlitwy i proszę Cię o wstawiennictwo się w mojej trudnej sprawie. Proszę Cię nie zostawiaj mnie w potrzebie.

  Odpowiedz
 7. Św Rito wstaw się za mną u Matki Boże Nieustającej Pomocy o cud zdrowego dziecka dla mojej kochanej córki.

  Odpowiedz
 8. Święta Rito, opiekunko spraw trudnych proszę uprosić u Pana Boga łaskę trzeźwości dla mojego męża. Proszę Cię pomóż mu rozwiązać jego problemy z alkoholem, które ciążą na całej naszej rodzinie. Święta Rita dla Ciebie nie ma rzeczy niemożliwych, ufam Tobie, proszę wysłuchaj mnie, w Tobie pokładam nadzieję. Amen

  Odpowiedz

Dodaj komentarz