Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…


Nasze intencje modlitewne:

 

697 komentarzy do wpisu „Święta Rita z Cascii”

 1. Św Rito, błagam Cię pomóż mi w końcu rozwiązać moje problemy finansowe, błagam Cię, uwikłalam się w trudną sytuację, wszystko mi się wali, z dnia na dzień jest coraz gorzej, nie widzę nadziei na polepszenie.
  Proszę pomóż mi…

  Odpowiedz
  • Święta Rito od spraw beznadziejnych błagam Cię o cud uratowania mojego małżeństwa. Aby mąż odszedł od kochanki i wrócił do domu.

   Odpowiedz
 2. Błagam Cię Święta Roto nie opuszczaj mnie dzieci. Opiekuj się moim dziećmi Kacprem i Mateuszem, żeby złe duchy były od nich daleko, żeby byli zdrowi, kochali się i szanowali, żeby mogli zawsze liczyć na siebie. Dziękuję Ci bardzo za Grzesia, miej go w opiece, żeby walczył o siebie samego.

  Odpowiedz
 3. ŚWIĘTA RITO POMÓŻ PRZETRWAC TRUD Z JAkim PRZYSZLO MI SIE ZMIEZYC. Wspomóż mnie swoją łaską i wstawiennictwem. Wyprostuj to co teraz jest moim ciężarem. Wspieraj mnie i daj siły by przejść przez tę walkę zwycięsko. Bóg zapłać

  Odpowiedz
 4. Święta Rito pomóż mojemu synowi Kacperkowi. Nie opuszczaj go w potrzebie, opiekuj się nim, ma teraz bardzo trudny czas, nie wódź go na pokuszenie, proszę, aby żył pokornie, przyjął sakrament bierzmowania i chodził do Kościoła i szkoły, uczył się w miarę swoich możliwości. Dziękuję

  Odpowiedz
 5. Sw.Rito, uratuj małżeństwo Danieli, prosze o chrzest dla niej i dla jej dzieci… dziękuję ci bardzo
  Sw.Rito, proszę o wiarę nadzieję i miłość dla mojej rodziny i pokrewieństwo,o łaskę ściensliwej smierci dla nas..
  Mam raka, problémy finansowe za drogie lekarstwa -, auto na odpis w maju…. prosze pomoz nám…,uprosz zdrowie… dziękuję ci bardzo za wstawiennictwo ..

  Odpowiedz
 6. Sw Rito proszę o zdrowie dla mojego syna Adama żeby podejmował słuszne decyzje w życiu zawodowym i osobistym o Dary Ducha Sw

  Odpowiedz
 7. Święta Rito!
  Uratuj mojego syna. Wyrwij go z grzechu nieczystości. Uproś łaski u Boga Wszechmogącego, aby uzdrowił duszę i ciało mojego syna. Niech wróci na drogę wiary, nadziei i miłości. Niech kroczy drogą prawdy. Niech moc Boża zapanuje nad jego duszą i ciałem. Błagam o to. Zrozpaczona matka.

  Odpowiedz
 8. Święta Rito proszę o wstawiennictwo i opiekę dla mojej rodziny , zgodę i zdrowie dla małżeństw moich dzieci oraz prawidłowy rozwój wnuków

  Odpowiedz
 9. Proszę o odbudowanie relacji z mężczyzną którego kocham by związał się że mną odwzajemnił me uczucie i że mną był

  Odpowiedz
 10. Święta Rito pomóż mi. Jezu Ty się tym zajmij. Nie opuszczaj mnie. Błagam opiekuj się moimi dziećmi, Kacper żeby wziął się za siebie i zmienił swoje postępowanie. Proszę, żeby chodził do kościoła i szkoły, uczył się w miarę dobrze i dobrze zdał egzaminy 8-klasisty i pomyślnie ukończył szkołę.

  Odpowiedz
 11. Święta Rito proszę z całego serca spójża nie swe grzeczne dziecię i pomóż mi w opłaceniu mieszkania nie pozwól na to by właściciel dał mi i moim dzieciom wypowiedzenie proszę spraw aby stał się cód .

  Odpowiedz
 12. Św. Rito pomóż w sprawie na ludzką ocenę beznadziejnej. Wymódl dla mnie i mojej rodziny spokój, oddał od nas niepokój o nasz dom.

  Odpowiedz
 13. Święta Rito błagam cię chroń moja całą rodzinę przed koronowirusem moje dzieci męża i mnie oraz moich rodziców ,Święta Rito proszę o zdrowie dla moich dzieci dla męża i dla mnie oraz o zdrowie dla moich rodziców,Święta Rito chroń nas cała Polskę przed koronowirusem ,żeby przestał zarażać cała Polskę i cały świat ,Bóg zapłać ❤️

  Odpowiedz
 14. Święta Rito proszę Cię abyś ublagala u Boga ochronę dla mnie i bliskich mi osób podczas epidemii koronowirusa. Proszę Cię święta patronko o wsparcie w chwilach beznadziejnych i trudnych

  Odpowiedz
 15. Swieta Rito prosze pomoz miesiecznemu Krzysiowi w pokonaniu wirusa Rsv i zeby jego biologiczny tata przyjechal do syna i pokochal Krzysia , Bog zaplac zajmij sie tym prosze .

  Odpowiedz
 16. Święta Rito proszę Cię o wstawiennictwo aby Marek odwzajemnił do mnie uczucia, aby powróciła w jego sercu miłość do mnie , abyśmy zawarli szczęśliwy związek małżeński oparty na Bogu i miłości.

  Odpowiedz
 17. Błagam Cię święta Rito, moja ukochana patronko proszę pomóż mi znaleźć rozwiązanie moich finansowych problemów, które po ludzku nie są do rozwiązania, ale dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, więc uproś Boga i pomóż mi się uwolnić od tego ciężaru, który jest moją udręką, moim niepokojem, moim upokorzeniem, włam do Ciebie pomóż mi.
  Jezu Ty się tym zajmij.

  Odpowiedz
 18. Swieta Rito , chron mojego syna ktory jest teraz daleko od calej rodziny i przezywa ciezkie chwile , niech odejda od niego mysli samobojcze , prosze o laske dla niego i rychla udana operacje szczeki .Blagam pomoz mu ❤️❤️❤️

  Odpowiedz

Dodaj komentarz