Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…


Nasze intencje modlitewne:

 

697 komentarzy do wpisu „Święta Rita z Cascii”

 1. Św.Rito dopomóż mojemu mężowi uwolnić się z nałogu Alkoholowego dodaj mu siły i odwagi i wiary w siebie

  Odpowiedz
 2. Błagam o ratunek i o szybką pomoc w bardzo trudnej dla mnie sytuacji oraz uzdrowienie i ulgę w ciężkiej chorobie i o łaskę dalszego życia. Już brak mi sił, już naprawdę nie wytrzymam tak dłużej… Chyba tylko cud może mnie ocalić…Jezu ufam Tobie Jezu ty się tym zajmij bo ja nie mam już nawet nadziei ani nie widzę dla siebie szans…Tak bardzo się boję…Przenajświętsza Panienko wstaw się za mną i ulituj się…

  Odpowiedz
 3. Swieta Rito,
  proszę Cie by mój maz Andrzej wrocil do domu. uratuj nasze malzenstwo. proszę Cie o przemianę jego serca.

  Odpowiedz
 4. Święta Rito jestem w trakcie odmawiania nowenny w intencji mojej samotności. Proszę Cię o znalezienie tego jedynego. Proszę o odsunięcie odemnie samotności. Tak bardzo cierpię..Tak bardzo pragnie moja dusza mieć kogoś bliskiego, kogoś kto przytul i, porozmawia, wesprze. Święta Rito wstaw się za mną u naszego miłosiernego Pana Amen.

  Odpowiedz
 5. Proszę Cię św. Rito o zakończenie moich problemów finansowych, zdrowotnych i osobistych, które przyczyniają się do mojej depresji od lat młodzieńczych.

  Odpowiedz
 6. Święta Rito,
  proszę Cię by mój mąż Krzysztof wrócił do mnie i córeczki. Uratuj nasze małżeństwo. Bardzo go Kochamy i tęsknimy.

  Odpowiedz
 7. Swieta Rito pomoz mojemu partnerowi uwolnic sie od nalogu alkoholowego i mogl sie za cala moja rodzine i za mnie

  Odpowiedz
 8. Ś w.Rito pomóż mojemu mężowi wyjsc z nałogu alkoholowego bardzo proszę to jest tak ciężkie do udźwigniecia dodaj mi sił i o zdrowie dla moich dzieci ktore bardzo kocham .Jezu Ty sie tym zajmnij.Amen

  Odpowiedz
 9. Święta Rito dopomóż mezowi uwolnić się z nałogu alkoholowego.
  Uproś u Chrystusa Ukrzyżowanego
  łaskę wyjścia z depresji,zgody i miłości w rodzinie.
  Dopomóż abym była dobrą żoną i matką .

  Odpowiedz
 10. Święta Rito Proszę o wstawiennictwo u naszego boga za mnie moje dalsze życie oraz za zdrowie syna i moich kochanych rodziców. Proszę napraw moje życie.

  Odpowiedz
 11. Najświętsza matuchno proszę Cię o zdrowie dla moich rodziców. Są już w podeszłym wieku ale są mi tu na ziemi jeszcze bardzo potrzebni. Proszę o wszystko co najlepsze dla nich.

  Odpowiedz
 12. Św.Rito proszę o zdrowie dla mojego brata,znalezienie pracy,powrót jego zony i córki do domu.Oraz o siłe dla ojca i potrzebne łaski dla całej Rodziny .Proszę również o zdanie matury dla córki i dobry wybór drogi życiowej ,zgodnie z wolą Boga

  Odpowiedz
 13. Święta Rito dziękuje za ocalenie małżeństwa po grzechy wieloletniej zdrady. Doda sił do pełnego wybaczenia i zapomnienia a mężowi wybłagaj zmianę myślenia i otworzenie oczu na niewłaściwość relacji które przez lata nawiązywał. Daj mi usłyszeć słowa przeproszenia za wszystkie cierpienia które znosiłam.

  Odpowiedz
 14. Święta Rito,
  proszę Cię by mój mąż Krzysztof wrócił do mnie i córeczki. Uratuj nasze małżeństwo. Bardzo go Kochamy i tęsknimy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz