Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…


Nasze intencje modlitewne:

 

697 komentarzy do wpisu „Święta Rita z Cascii”

 1. Święta Rito, błagam Cię, obdarz mnie łaską macierzyństwa, abym mogła zajść w ciążę i urodzić dzieciątko.
  Wysłuchaj mnie proszę…

  Odpowiedz
 2. Św. Rito spraw tego co kocham dojrzal i wrocił do mnie i kochal mnie i zebysmy byli szczesliwi i mieli dziecko. Za zdrowie całej rodziny sie modle i prosze Cię o siłe w życiu..

  Odpowiedz
 3. Święta Rita, oddaje Ci w opiekę moje dzieci przed którymi trudny czas egzaminów i wyborów życiowych
  Módl się za nami Swieta Rito

  Odpowiedz
 4. Święta Rito proszę Cie o łaskę dobrego, kochającego męża, z którym założę szczęśliwą rodzinę. Proszę także o rozwiązanie mojej sytuacji mieszkaniowej, abym mogła samodzielnie zamieszkać i ułożyć sobie życie.

  Odpowiedz
 5. Św. Rito poprowadź mojego męża dobra ścieżka, przywróć w nim wiarę w najważniejsze wartości. Pokaż mu właściwą drogę powrotu do Naszego małżeństwa. Pomóż mu oddalić całą złości i gniew, które teraz kierują jego życiem.

  Odpowiedz
 6. Św. Rito Proszę wyproś łaski tak potrzebne mnie o dobrą pracę w Londynie zgodnie z wolą bożą. O Bogoslawienstwo finansowe. O dobrą żonę O dobrych ludzi którzy mogą mnie pomóc wyjeździe do Ziemi świętej. Uwolnienie z lękòw depresji strachu kompleksów.

  Odpowiedz
 7. Sw Rito proszę o chociaż jednego oddanego i wiernego przyjaciela dla mojego syna św Rito Ty wiesz. Który będzie mu oddany wierny zaakceptuje go takiego jaki jest. Sprowadzi na drogę kościoła. Proszę św Rito o dobrą i stałą pracę dla męża za granicą wedłóg woli Bożej amen

  Odpowiedz
 8. Św Rito proszę pomóż moim dzieciom powrócić do Boga i pojednać się z Bogiem w Sakramencie Pokuty. Tak bardzo Cię proszę dopomóż bo jestem tak bezradna i słaba

  Odpowiedz
 9. Św. Rito, proszę o odnalezienie zguby, o której Ci wiadomo. I błagam o pomoc w tej bolącej sprawie, z którą boję się pójść do lekarza z lęku przed koronawirusem. Św. Rito, Ty wiesz, Ty wszystko możesz w beznadziejnych dla nas sprawach.

  Odpowiedz
 10. Św. Rito błagam Ciebie uwolnij moją córkę Milenke od bólu zatok które ją tak długo męczą i bolą. Miej ją w swojej opiece. Bóg zapłać.

  Odpowiedz
 11. Prosze o bezpieczenstwo mojej rodziny, Chociaz samotnego to dobrego wychowania moich dzieci O Nawrocenie swiatlo dla J.o kolejny krok dla Nas. O milosc dla nas
  O dobra praca z moim przeznaczeniem O zaliczenia wszystkich egzaminow
  Miej Boze w opiece moja rodzine. Mama, siostra I chorujacych braci. Boze pomoz I’m zniesc te chorobe z pokora

  Odpowiedz
 12. Święta Rito błagam o wstawienie się w intencji mojego zdrowia. Zmagam się z trzema chorobami immunologicznymi a kolejna czeka na diagnozę. Ciężko mi psychicznie i czuje ze organizm z czasem słabnie i ściąga kolejne choroby. Błagam o ulgę w znoszeniu cierpienia z pokora, które doswiadczam oraz wyciszenie emocjonalne.

  Odpowiedz
 13. Święta Rito, proszę Cię o łaskę zdrowia dla mojego męża, oraz dobre, przepełnione Bożą Miłością życie moich dzieci. Ufam Twojej matczynej opiece!

  Odpowiedz
 14. Święta Rito bądź moja wstawiennicza u Boga w intencji naszej jeszcze nienarodzonej córeczki o zdrowie dla niej i prawidłowy rozwój. Proszę o cud!

  Odpowiedz
 15. Św. Rito Proszę Pomóż rozwiązać problem z trudną sytuację finansową z pracą dobrze płatną. Umiejętności do nauki języków obcych. Bogosławieństwo Boże. O dobrych ludzi którzy mogą mnie pomóc z mieszkaniem z pracą dobrą w Londynie.

  Odpowiedz
 16. św. Rito wstaw się u Boga za nami. Pomóż mi uratować małżeństwo, niech mój mąż zrozumie że rodzina, dzieci są najważniejszą wartością. Niech odnajdzie w sobie na nowo miłość do mnie. Pomóż nam przezwyciężyć ten kryzys. Błagam. Módl się za nami.

  Odpowiedz
 17. Święta Rito oddaję Ci mojego męża
  pod opiekę i moje dzieci , które przeżywają różne trudności.
  Patronko spraw trudnych i beznadziejnych uzdrów nasze małżeństwo , relacje w rodzinie
  I pomóż mi w znalezieniu dobrej pracy. Święta Rito módl się za nami.

  Odpowiedz
 18. Święta Rito, bardzo Cię proszę o pomoc w rozwiązaniu mojej beznadziejnej sytuacji finansowej. Wierzę, że z Twoją pomocą wszystko jedt możliwe, gdyż Bóg Tobie nie odmówi niczego. Amen.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz