3. Potrójna żałoba

Tragiczny rok 1413 nadchodzi, kiedy w rodzinie Mancinich gości względny spokój, a małżeństwo Rity i Paola powoli zaczyna uchodzić za szczęśliwe. 

Aby zrozumieć dramat, który miał się rozegrać na oczach Rity, należy wspomnieć, że świat, w jakim żyje kobieta, wypełniają liczne wojny wewnętrzne, w których uczestniczą rywalizujące ze sobą obozy polityczne. W szczególnie ostrym konflikcie pozostają dwa ugrupowania: gibelinowie (do partii tej należeli mieszczanie) i gwelfowie (prości ludzie, najczęściej wieśniacy). W roku 1413 zaostrzają się zadawnione konflikty, a Paolo – wbrew prośbom Rity – coraz bardziej angażuje się w działalność gibelinów, tak bardzo znienawidzonych w Roccaporena. Stąd już tylko krok do tragedii…

Dramat świętej Rity

Powracający z wyprawy do Cascii, Mancini zostaje napadnięty i zamordowany. Nim wyda ostatnie tchnienie, przebaczy swoim mordercom. Rita wybacza im także. Coraz większym niepokojem napawa ją jednak troska o dorastających synów, którzy dziedziczą po ojcu awanturnicze usposobienie i zapowiadają, zgodnie z ówczesnym, niepisanym prawem, wendetę, czyli zemstę za zabójstwo ojca. Samotnej kobiecie trudno odwieźć zbuntowanych młodzieńców od tych zgubnych przecież planów.

smierc-meza-sw-rity

Gdy sztuka perswazji zawodzi, Rita zwraca się o pomoc do Boga. W swoich żarliwych modlitwach błaga, aby On nie dopuścił do kolejnej, bezsensownej zbrodni, a nade wszystko, aby zachował jej synów od popełnienia grzechu śmiertelnego. Nie sposób nawet sobie wyobrazić, jak trudna musiała być to modlitwa: „Panie Jezu Chryste, uchroń ich od złego i raczej zabierz z tego świata, niżbyś miał dopuścić, by zgrzeszyli, przelewając krew!”.

sluby-zakonne-rita

Którą matkę byłoby stać na podobną modlitwę? Stanowisko Rity przywodzi na myśl postawę starotestamentalnego Abrahama, który gotowy był przecież złożyć swego jedynego syna, Izaaka, Bogu w ofierze.

Bóg wysłuchuje modlitw wdowy. Szalejąca w Roccaporena zaraza zbiera swoje obfite żniwo i niespodziewanie dosięga także synów Rity! Chłopcy umierają, zaniechawszy wcześniejszej pomsty i wybaczywszy zabójcom ojca.

 

0 0 votes
Article Rating

Nasze intencje modlitewne:

 
Powiadamiaj mnie o odpowiedziach
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Podziękuj świętej Ricie za otrzymane łaski!