Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…


Nasze intencje modlitewne:

 

697 komentarzy do wpisu „Święta Rita z Cascii”

  • Święta Rito, proszę za Twoim wstawiennictwem o godną pracę dla męża w kraju, przebaczenie wzajemnych krzywd i jedność rodziny. Dziękuję za wysłuchane prośby o ocalenie małżeństwa.

   Odpowiedz
 1. Św Rito proszę zanieść przed tron Boży łaskę o którą proszę dla mojego męża spraw żeby szukał wskazówek u Niego a kiedy będzie Bóg do niego mówił by Go usłyszał.A mnie uczyń narzędziem pojednania pokoju i uzdrowienia w naszym małżeństwie. Ułatw nam wzajemne porozumiewanie się i uratuj z przedsionka seperacji prowadzącej nieuchronnie do rozwodu. Umocnij serce mojego męża do stoczenia tej walki i nie pozwól by do jego życia wkradło się kłamstwo. Tchnij Panie Boże swoje życie w nasze małżeństwo bo Ty jesteś naszą ucieczką i siłą najpewniejszą pomocą w tych trudnościach które nas spotkały w naszym sakramentalnym małżeństwie.Panie Jezu pomóż mi w tym co przeżywam pomóż wytrwać w trudnościach daj łaskę spojrzenia na to, czego doświadczam, Twoimi oczami. Daj ufność, że nigdy mnie nie zostawisz samej w potrzebie.Dziękuję Ci za Twoją obecność w naszym małżeństwie.

  Odpowiedz
 2. Święta Rito, przychodzę prosić Cię o modlitwę i cud o mnie i moją miłość życia Dawida ,po rozstaniu bardzo tęsknię i wciąż kocham Go- chciała bym abyśmy sobie nawzajem wybaczyli zranienia , urazy i abysmy obydwoje wrócili do siebie i budując związek bez nałogów w miłości ,w zgodzie, w szacunku ,w zrozumieniu w tolerancji i akceptacji wzajemnych siebie takimi jakimi jestesmy . Jesli jesteśmy w stanie to sobie dać to Bardzo proszę o wstawienie się za mnie i Dawida Błagam Cie ŚWIĘTA Rito .

  Odpowiedz
  • Proszę o łaskę uzdrowienia mojego synka Olafa! Sw. Rito wstaw się za Nim u Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Niech obdarzy Go łaską uzdrowienia i wspomoże Nas o Święta w modlitwach o ten dar.

   Odpowiedz
 3. Św Rito, jesteś moją pomocą, ratunkiem, powiernicą i przyjaciółką,proszę Cię z całego serca o zaniesienie moich próśb przed Tron Boga. Proszę z całego serca o zdrowy kręgosłup, o zdrową lewą stopę bo Ty wiesz że tak bardzo cierpię, o zdrową krew i proszę Cię o mieszkanie dla mnie o kawalerkę. Chciałabym zamieszkać i tak nie cierpieć. Dziękuję kochana Sw Rito

  Odpowiedz
 4. Święta Rito proszę Cię o uwolnienie z nałogu alkoholowego i nawrócenie dla osoby za którą się modlę,a także o łaskę dla mnie abym wreszcie dobrze poukładane sobie życie. Pamiętaj o mnie proszę.

  Odpowiedz
  • Sw Rito prosze o opieke mojej corki jak I pomoc w tak trudnym dla nas czasie.Wstaw sie za mna u Pania Boga.Jezus oddaj cibto wszystko n.a. krzyz za posrednictwem sw Rity.

   Odpowiedz
 5. Sw. Rito dziękuje za to że jesteś.Proszę Cię z całego serca pomóż mi w sprawie domu.Zanieść moje prośby przed Tron Boga o rozwiązanie tej trudnej sytuacji-po ludzku nie do rozwiązania.Ufam i wierzę z całego serca.Bądz pozdrowiona Sw. Rito i uwielbiana przez wszystkich

  Odpowiedz
 6. Św. Rito, błagam Cię z całego serca o zdrowie dla mojego syna Jakuba, o pomyślny przebieg operacji i dalsze zdrowie dla niego. Dziękuję z głębi serca

  Odpowiedz
 7. Św Rito proszę Cię o wstawiennictwo u Boga Ojca za mną i moimi bliskimi
  Proszę o nierozerwalność związków małżeńskich
  O posłuszeństwo dzieci dorosłych
  O pokój w rodzinie i w sąsiedztwie
  O płodność w rodzinie
  O prace dla dzieci w rodzinnej miejscowości
  O stałe zamieszkanie dzieci na ojcowiźnie
  O zachowanie nas od zemsty wrogów naszych
  Od nadpobudliwosci wnuczki Aleksandry i Tomasza
  O pomoc Bożą wdowie Justynie
  O szczęśliwe wyjście za mąż
  O dalszy ciąg remontu domu rodzinnego i środki finansowe na to
  O uwolnienie się od uciążliwych sąsiadów i spokojny dojazd i remonty domu rodzinnego mojego
  Prosi Maria

  Odpowiedz
  • Święta Rito, prosze wyproś u Pana łaskę zdrowia dla naszej rodziny, milosci i zgody a takze pracę i miejsce do stałego zamieszkania. Z całego serca proszę i dziękuję.

   Odpowiedz
 8. Kochana Święta Rita, jest tak bliska mojemu sercu, stała się moim wzorem do nauki pokory i zawierzeniu Panu Bogu. Modlę się do niej każdego dnia o wstawiennictwo w trudnej dla mnie sytuacji. Chociaż łaska ta nie został mi dotąd udzielona, moja wiara i nadzieja wciąż są. Zawierzyłam się jej, a także Królowej Różańca świętego z Pompejów. Doznałam wielu łask, spokój ducha, radość życia. Czuję obecność Pana w moim życiu. Czuję jak jestem blisko niego, choć wiem, że jeszcze daleka droga do mojego pełnego nawrócenia. Różaniec jest cudownym łącznikiem z Niebem. Wczoraj dokonał się mały cud. W kościele obchodziliśmy wspomnienie św Rity, zaplanowałam uczestniczyć we mszy świętej, aby podziękować za dotychczas otrzymane łaski. Dostałam telefon, że prawdopodobnie będę musiał zostać znacznie dłużej w pracy, co wiązało się z tym, że nie zdążę na czas do kościoła. Zaczęłam gorąco błagać Św. Ritę i Maryję, aby dopomogły mi, pozwoliły pójść na mszę. Tak tez się stało. Moje prośby zostały wysłuchane. Dla mnie to jest mały cud 🙂 Kocham Cię św. Rito i Matko Boża. Nie przestanę się modlić. Coś mi podpowiada, ze w końcu moje błagania zostaną wysłuchane przez Pana i udzielona łaska o która proszę. Teraz cierpliwie czekam, naprawiam moje życie, pogłębiam wiarę. I przyjmę to, co Bóg pzrygotował dla mnie w swoim planie.

  Odpowiedz
 9. Święta Rito, chciałabym prosić Cię o to, aby mężczyzna, którego kocham obdarzył mnie takim samym uczuciem jak ja Jego. Na chwilę obecną mamy gorszy czas w naszym związku, ale wierzę, że będzie dobrze. Pamiętaj o Nas. Dziękuje Ci z głębi mojego serduszka.

  Odpowiedz
 10. Święta Rito, Patronko spraw beznadziejnych, spraw niemożliwych, potrzebuję Twojej pomocy w wyjściu z beznadziejnej sytuacji. Ufam w Twoje potężne wstawiennictwo u Pana.

  Odpowiedz
 11. Sw. Rito. Proszę, wyproś mi rozeznanie w sprawie modlitwy za Józefa. Jaką modlitwę wstawienniczą podjąć

  Odpowiedz
 12. Święta Rito patronko w sprawach beznadziejnych błagam o Twoje wstawiennictwo i uproszenie u BOGA łaski nawrócenia dla moich dzieci.Byłaś matką i wiesz jaki to ból kiedy dzieci idą w zatracenie .Uproś mi tę łaskę wedle woli BOGA Wszechmogącego. AMEN

  Odpowiedz

Dodaj komentarz