Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…

553 komentarze do wpisu „Święta Rita z Cascii”

 1. Oredowniczko nasza prosze Ciebie o pomoc corce aby sobie poradzila w ciezkiej sytuacji jakiej sie znalazla. Prosze Ciebie dodaj jej sily i wiary ze przejdzie przez to i to dobrze jej zrobi aby tylko sie nie zalamywala i czula Twoje wsparcie i laske jaka wyprosisz dla niej u Pana Boga. Swieta Rito jestes naszym przykladem i kochamy Ciebie prosze pomagaj wszystkim potrzebujacym.

  Odpowiedz
 2. Kochana Św. Rito błagam Cię uproś dla mojego brata Jerzego łaskę uzdrowienia i nawrócenia. Błagam Cię kochana moja PATRONKO!!!!. Będę walczyć o jego nawrócenie. Pomóż mi w tym.

  Odpowiedz
 3. ŚWIĘTA RITO PROSZE CIE MODL SIE ZA MOJA SIOSTRE DUCHOWA MARIOLĘ. O WYTRWANIE W CIEZKIM DOŚWIADCZENIU.

  Odpowiedz
 4. Swieta Rito spojrzyj na mnie z nieba na moje problemy na moje dzieci na moj dom i meza …rozwiaz moje problemy bardzo cie prosze sa one bardzo trudne wrecz po ludzku nie mozliwe…….JEZU UFAM TOBIE…SWIETA RITO UPROS MI ŁASKE UWOLNIENIA OD CIAGŁYCH ZMARTWIEN…..

  Odpowiedz
 5. Swieta Rito prosze cie aby moj syn sie opamietał aby zaczał sie modlic i niech sie stanie jakis cud zeby poszedł na msze swieta

  Odpowiedz
 6. ŚWIETA RITO PROSZĘ CIE ABYS WYPROSIŁA ŁASKĘ UZDROWIENIA Z CHŁONNIAKA DLA RYSZARDA ORAZ ŁASKĘ NAWRÓCENIA U NASZEGO ZBAWCY I ODKUPICIELA JEZUSA CHRYSTUSA.

  Odpowiedz
 7. Chcialabym dac dla kazdego swiadectwo niesamowitej sily, z jaka dziala sw. Rita i szybkosci, z jaka sie to dzieje! To cos niezwyklego, ma sie wrazenie ze zanim sie o cos poprosi, sw. Rita juz to wie, czego najmocniej pragniemy i czego nam usilnie potrzeba. Wystarczy sie raz jej zawierzyc aby po kilku (doslownie!) godzinach czy dobie dostrzec jej pomoc i wyciagnieta reke. Samej mi trudno byloby uwierzyc, gdyby ktos powoedzial wczesniej ile lask dla mnie wyprosi. Nie bojcie sie, tylko modlcie! Ona nikogo nie zostawi w potrzebie. Razem z Maryja tworzy duet nie do odparcia 🙂

  Odpowiedz
 8. Św.Rito błagam wyproś mi łaskę cudu dla syna .O cud uwolnienia go z nałogu alkoholowego o powrót do Boga ,Błagam pomóż mi ja już nie mam siły w tej trudnej sytuacji .Wstaw się do Jezusa błagam módl się za Michała o cud uzdrowienia .

  Odpowiedz
 9. Święta Rito proszę miej mojego syna i mnie w swojej opiece bo zwariuje w tych chorych czsach wyścigu szczurów i nienawiści.

  Odpowiedz
 10. Święto Rito… Dopomoże mi proszę, wróć mi zdrowie, pomoże wyjść z depresji i z nerwicy. Proszę o pokój serca. Błagam Cię…

  Odpowiedz
 11. DZIĘKUJĘ CI ŚWIĘTA RITO ZA WYSŁUCHANA MODLITWE. RYSZARDA, ZA KTOREGO PROSIŁAM CIEBIE O POMOC, BÓG OBDARZYŁ ŁASKĄ SAKRAMENTU POKUTY W CIĄGU 2 DNI. TO CUD.

  Odpowiedz
 12. Św. Rito. Proszę upros u Boga Miłosiernego uzdrowienie z nowotworu złośliwego Barbary. Błaga pewna rodzina.

  Odpowiedz
 13. Św. Rito proszę Cię o łaskę wiary dla całej rodziny. Łaskę uzdrowienia oraz we wszystkich intencjach mojej córeczki.

  Odpowiedz
 14. Św.Rito proszę Cię o łaskę wiary dla moich dzieci, o pomoc w nauce dla syna, o dobre przygotowanie się , zdanie matury i dostanie się na studia, o zdrowie i błogosławieństwo dla całej rodziny

  Odpowiedz
 15. Św.Rito błagam Cię o łaskę uzdrowienia u Boga Miłosiernego, z nowotworu złośliwego dla mojej żony Hanny wiesz jak bardzo ją Kocham .Błagam pomóż jej ,ulżyj jej cierpieniu przywróć ją do zdrowia .Wstaw się do Jezusa o łaskę uzdrowienia niezostawiaj mnie samego .Wysłuchaj mojej prośby Ufam Tobie.

  Odpowiedz
 16. Św . Rito proszę o dar macierzyństwa dla mnie i mojego męża . Prosimy Cię o upragnione dziecko .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz