Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…

473 komentarze do wpisu „Święta Rita z Cascii”

 1. Sw.Rito bardzo Cię prosze pogodz moje dzieci są sklucone nieodzywaja sie do siebie bardzo bym chciala aby żyli jak rodzenstwo w zgodzie i milosci. Dlatego proszę jezeli jest to mozliwe .Sw Rito wstaw sie za nimi

 2. Święta Rito, wyproś łaski u Boga Wszechmogącego w intencji tego co noszę w sercu, Ty to wszystko wiesz!!! Bóg zapłać!!!

 3. Święta Rito proszę cię o łaskę zdrowia dla mojego synka który urodził się z wadą serca oraz o pomyślność jego jutrzejszego zabiegu usunięcia zęba w narkozie .

 4. Swieta Rito.
  Wyjednaj mi u Boga tę łaskę o którą prosze Ciebie od ponad 2 miesięcy. Wiem, że Ty mnie nie zawiedziesz.

 5. Św. Rito proszę o uzdrowienie relacji, o trwałą miłość i szacunek, ufam Tobie, wierzę z całego serca, że będziemy razem i w końcu przysięgniemy sobie miłość przed Bogiem.

 6. Święta Rito proszę pomóż mojemu bratu znaleźć dobrą partnerkę na żonę, on tak bardzo pragnie się ustatkować i założyć rodzinę . Dopomóż mu, to dobry i pracowity człowiek.

 7. Święta Rito, błagam uproś łaskę uzdrowienia z ciężkiej choroby dla znanej nam osoby oraz składam prośbę o pomyślność w leczeniu

 8. Św. Rito, dziękuję za wszystkie łaski jakie otrzymałam za Twoim wstawiennictwem. Pomnóż moją wiarę, ratuj gdy tracę siły. Wzmacniaj mnie, bo często tego potrzebuję. Tak ciężko żyć samej, bez wsparcia i pomocy. Tracę pewność siebie. Załamuję się. Mój mąż wciąż milczy, a obiecał, że będziemy w kontakcie. Wyproś u Boga łaskę zniszczenia pychy w moim mężu, niech powróci pokora, którą posiadał. Przecież tak bardzo mnie kochał, szanował i doceniał moje starania. Mamona zakryła mu oczy. Kochana św. Rito pomóż!!!!

 9. Św. Rito, dziękuję za wszystkie łaski jakie otrzymałam za Twoim wstawiennictwem. Opiekunko spraw trudnych proszę Cię wyproś łaski u Boga Wszechmogącego w intencji mojego męża, ulecz go z choroby i pomóż mu rozwiązać jego problemy.

 10. swieta rito ,dopiero cie pokochalam, zrobilas jeden krok w mojej prosbie, dokacz swoje dzielo aby moja rodzina byla szczesliwa wzmocnij moja wiare, a mojemodlitwy niech bog wyslucha za twoim wstawienictwem

 11. Swięta Rito,
  Dziękują za wszystkie łaski, którymi nas do tej pory obdarzyłaś. Twoja potęga jest wielka !!!
  Nie zostawiłaś mnie do tej pory bez pomocy i proszę nie opuszczaj nadal. Będę prosić Cię o łaski każdego dnia, bo wierzę, że ulitujesz się nad nami.

 12. Św. Rito pomóż rozwiązać trudną sprawę i znaleźć porozumienie w naszym Stowarzyszeniu i Duszpasterstwie. Św. Rito módl się za nami!!!

 13. Święta Rito Proszę o powrót do zdrowia młodego chłopaka Patryka z nagłej choroby, jest w bardzo ciężkim stanie

 14. Święta Rito – błagam spełnij moje prośby i błagania, które znoszę do Ciebie, wszystkich Świętych i św. Judy Tadeusza. Dziś dziewiąty dzień nowenny.

  Proszę o zdrowie fizyczne, psychiczne i spokój ducha. Oddal ode mnie mroczne myśli, pobłogosław mnie i dopomóż w sprawach codziennych. Proszę i błagam, aby wszystko dobrze się ułożyło. Święta Rito wstaw się proszę u św. Judy Tadeusza o spełnienie moich intencji.

  Duchu Święty przyjdź i napełnij duszę moją.
  Proszę wszystkich o modlitwę w mojej intencji.
  Bóg zapłać.

Dodaj komentarz