Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…


Nasze intencje modlitewne:

 

731 komentarzy do wpisu „Święta Rita z Cascii”

 1. Św. Rito wyproś w Niebie Łaskę Miłosierdzia Bożego dla mojego syna Roberta chorego psychicznie.
  Błagam o cudowne uzdrowienie z tej choroby.

  Odpowiedz
 2. Święta Rito, proszę, uwolnij mnie od mojego męża, który od prawie trzydziestu lat stosuje wobec mnie przemoc psychiczną. Wiesz, że jestem w sytuacji bez wyjścia, prawdziwie beznadziejnej. Proszę, pomóż mi. Marzę, żeby choć na stare lata uśmiech zagościł na mojej twarzy, żebym miała na starość choć trochę spokoju.

  Odpowiedz
 3. Święta Rito. Tobie zawierzyłam moje pierwsze dziecko, dając jej Twoje imię. Błagam o wyproszenie łaski pozytywnego zakończenia prac remontowych w naszym starym domu. Moja córka, a Twoja imienniczka, potrzebuje własnego pokoju, w którym będzie się mogła w skupieniu uczyć i przez Ciebie chwalić Boga za ten cud. Oddaje Ci me zmartwienie dotyczące zorganizowania przeprowadzki. Lęki i niepokoje męża związane z finansami, praca zawodową i przy remoncie. Ty znasz nasze możliwości i ograniczenia. Nasze lęki i obawy. Skieruj nasze myślenie na zrozumienie woli Boga. Zatroszcz się dziećmi, ciążą i rozwiązaniem. Daj wszystko co konieczne do przyjęcia nowego dziecka w naszym domu. Wyproś zdrowie. Zabierz ból związany z komentarzami rodziny i ludzi z otoczenia. Niech przez Twoje wstawieniennictwo zatryumfuje chwała Pana i rozleje się na nas Jego łaska, abyśmy w pokorze i posłuszeństwie służyli Mu. Niech On w nas żyje. Amen.

  Odpowiedz
 4. Św.Rito proszę Cię obdarz moją córkę łaską macierzyństwa, by mogla Cie wielbić , chwalić i dziękować za fakt zostania matką.

  Odpowiedz
 5. Święta Rito proszę o dar miłości i przebaczenia dla mojego męża. Tak bardzo go kocham. Córka jak wróci z wakacji to się załamie ze tatuś odszedł. Proszę o modlitwę

  Odpowiedz
  • Święta Rito proszę o dar miłości i przebaczenia dla mojego męża. Tak bardzo go kocham. Córka jak wróci z wakacji to się załamie ze tatuś odszedł. Proszę o modlitwę

   Odpowiedz
 6. Proszę o poprawienie mojego małżeństwa i żeby było tak jak dawniej. Źle jest od kilku lat. Błagam.!!!!!!! Chcę żeby znowu było dobrze. Wierzę w wiarę modlitw.

  Odpowiedz
 7. Św Rito wstaw się za moim synem aby odrzucił dotychczasowe życie pojednał się z Olą i odbudował małżeństwo Amen

  Odpowiedz
 8. ŚWIĘTA RITO OD PRZYPADKÓW BEZNADZIEJNYCH WIERZĘ W TWA POMOC . SPRAW PROSZĘ ŻEBY MICHAŁ DO MNIE WRÓCIŁ I BYŁ PRZY MNIE ZAWSZE . KOCHAM GO PONAD WSZYSTKO .
  BÓG ZAPŁAĆ

  Odpowiedz
 9. Święta Rito. Pomóż mi odzyskać miłość Michała, żeby wrócił już na zawsze do mnie. Bardzo mocno go kocham i chcę być przy nim szczęśliwa. Bóg zapłać

  Odpowiedz
 10. Św.Rito proszę Cię za moją córką Zuzią .Zabierz jej wszystkie lęki uzdrów poranioną psychikę .proszę aby nie bała się nowego środowiska w szkole i znalazła prawdziwych przyjaciół.Aby uwierzyła w siebie i w ludzi.

  Odpowiedz
 11. Święta Rito błagam Cię o zdrowie dla moich kochanych rodziców, którym wszystko zawdzięczam. Również o zdrowie dla mojego najkochańszego syn.
  Proszę Cię o lepsze i szcześliwsze życie dla mnie.
  Proszę o wstawiennictwo u naszego Boga i najświętszej Matuchny.
  Bardzo proszę o modlitwę szczególnie w intencji moich rodziców. Bóg zapłać za modlitwę.

  Odpowiedz
 12. Blagam o cud zdrowia dla mojego ukochanego Męża, aby ustały nawracające krwawienia oraz o dobre decyzje lekarzy

  Odpowiedz
 13. Proszę o akceptację , miłość w moim małżeństwie i o nowe lokum dla mojej rodziny, tak aby dzieci miały nas razem mnie i męża i nowy dom dla naszej rodziny.

  Odpowiedz
 14. Sw Rito uproś łaskę powrotu do zdrowia synka mojego aby dobry Bóg obudził jego uszka i i usłyszał siew ptaszków które śpiewają na chwałę Bożą dopomóz nam w tej trudnej i beznadziejnej sprawie zanieś moją prośbę przed Boży tron sw Rito proś za moim synkiem amen

  Odpowiedz
 15. Bardzo proszę o modlitwę w intencji mojego męża. W tym tygodniu ma mieć operację. Proszę o modlitewne wsparcie by Pan Bóg całkowicie uzdrowił go z choroby nowotworowej i żeby jak najszybciej wrócił do zdrowia.
  Prosi żona Barbara

  Odpowiedz
 16. Święta Ritto proszę o wstawiennictwo u Dobrego Ojca, Boga Wszechmogącego za moim bratem Mirkiem o dar uzdrowienia z choroby nowotworowej. Prosi siostra Wiesława Bóg zapłać za modlitwę

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Podziękuj świętej Ricie za otrzymane łaski!