Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…

375 komentarzy do wpisu „Święta Rita z Cascii

 1. Moja patronką, bardzo Cię proszę o wyproszenie u PanaJezusa uzdrowienie dla mojego 6 letniego syna z ciągłych chorób i aby nie musiał iść na żaden zabieg. Dla moje drugiego synka o uzdrowienie z nerwicy i bólów brzuszka.

 2. Św Rito
  Dziękuje Ci za otrzymane łaski
  Proszę za moimi dziećmi , o łaskę bycia razem i blisko siebie
  O wzajemna pomoc i wsparcie
  O miłość dla bliźnich swoich
  I współczucie wzajemne i szacunek dla siebie i innych
  O dobry kontakt w rodzinie i otoczeniu

  O wiarę mocna i posłuch u rodziców
  I posłuszeństwo wnuków
  Prosi Maria

 3. Św.Rito błagam wyproś mi łaskę cudu dla córki .O cud uwolnienia jej z depresji, o powrót do Boga ,Błagam pomóż mi ja już nie mam siły w tej trudnej sytuacji .Wstaw się do Jezusa błagam módl się za Katarzynę o cud uzdrowienia . Twoja czcicielka Teresa

 4. Swieta Rito moja patronko , blagam o uzdrowienie dla mojego męza. Blagam daj szanse naszej rodzinie abysmy mogli okazac milosc jaka czujemy. Blagam Swieta Rito, o laske uzdrowienia dla Leszka.

 5. Dziękuję Ci Sw Rito za wygraną sprawę w sądzie w dniu 26 marca 2018 r o godz 13
  Proszę o prawomocną decyzję sądu na rozgraniczenienie drogi do mojego domu rodzinnego i działki koło domu
  O poniesienie kosztów sądowych przez uciążliwych sąsiadów Jana i Józefę
  O zaprzestanie dalszych agresywnych i podstępnych ataków na mnie i moich bliskich ,ataków dalszych sądów ,niszczenia granic i przekopywania wody deszczowej na działkę moją i mojej córki
  Elżbiety
  Proszę o szczęśliwe przyjście na świat
  cielęcia od ostatniego naszego gatunku
  jałówki
  O dobrą i mlekodajną z niej krowę pokornie proszę
  Proszę o szczęśliwą pielgrzymkę
  „Śladami Świętych Polskich”
  Dla Marii i pielgrzymów z parafii Miłosierdzia Bożego
  Prosi Maria
  Serdecznie pozdrawiam

 6. Proszę za męża Kazimierza żeby mnie kochał ,szanował i pomagał mi .
  O siły dla niego do pracy w polu
  i pomoc od dzieci naszych ,zięciów
  i jego rodziny
  Proszę o zdrowie dla mnie uwolnienie z choroby nóg i kręgosłupa
  O wiernych przyjaciół na mojej drodze życia
  O ochronę przed złem i jego następstwami
  całą moją najbliższą rodzinę
  Odesłanie go tam skąd pochodzi
  Prosi Maria

Dodaj komentarz