Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…


Nasze intencje modlitewne:

 

685 komentarzy do wpisu „Święta Rita z Cascii”

 1. Święta Rito proszę o wzajemną miłość Marka do mnie i zawarcie z nim szczęśliwego małżeństwa opartego na Bogu i miłości. Proszę o zdrowie dla mamy i ochronę nas wszystkich przed epidemią.

  Odpowiedz
 2. Święta Rito błagam pomóż nam prawdziwie się nawrócić do Pana,dobrze przeżyć czas Wielkiego Postu odnaleźć pokój w sercu w tym trudnym czasie,oraz uchroń nasza rodzinę przed koronowirusem.

  Odpowiedz
 3. Moja ulubiona swieta, potezna swieta, wiele razy mi pomogla. Teraz prosze Cie sw. Rito o pomoc w sprawie pracy i z göry Ci dziekuje za wstawiennictwo.

  Odpowiedz
 4. Święto Rito proszę Cię o powrót Grześka, o jego obecność w moim życiu, żeby nasze drogi na nowo się zeszły.

  Odpowiedz
 5. Sw Rito blagam o wyjcie z moich problemów finansowych oraz ułożenie sobie życia z facetem na którym mi bardzo zależy

  Odpowiedz
 6. Św.Rito bardzo proszę chroń naszą rodzinę proszę Cię o zdrowie i o to byśmy się nie pogubili byśmy zawsze o sobie myśleli i wybaczali sobie błędy nie opuszczaj naszej maleńkiej rodziny mm

  Odpowiedz
 7. Sw. RITO WSTAW AIE ZA MNA U PANA BOGA PROSZAC O ZNIKNIECIE GUZA Z MOJEJ PIERSI, O ZDROWIE DLA WSZYSTKICH W CZASACH EPIDEMII.

  Odpowiedz
 8. Św Rito ocal moje małżeństwo wypros Trójce Św o to żeby nigdy nie doszło do rozwodu Błagam o cud przemiany i nawrócenia mojego męża aby wrócił do rodziny od kochanki Rozerwij więzi uczuć pomiędzy mężem a tą kobietą wznow miłość męża do żony Błagam Św Ritio o potężne wstawiennictwo Twoje o wymienione wyżej łaski Bóg zapłać

  Odpowiedz
 9. prosze cie świeta rito wstaw sie u boga zamnom aby moja żona wruciła zostawiła kochanka i abym dostał prace

  Odpowiedz
 10. Święta Rito proszę Cię o szybki powrót męża do domu. Błagam, aby odszedł od kochanki i wrócił do syna, bo bardzo go potrzebuje.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz