Święta Rita z Cascii

Obecnie włoska Święta cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Wciąż powstają nowe miejsca jej kultu w naszym kraju (jak chociażby w miejscowości Czarna, w Bieszczadach, gdzie 22 dnia każdego miesiąca sprawowane są nabożeństwa ku czci św. Rity, które obecnie gromadzą już mieszkańców z najdalszych nawet okolic Podkarpacia!). W tej sytuacji rodzi się pytanie: co sprawia, że ta żyjąca ponad 600 lat temu w odległej Italii zakonnica, otaczana jest tak wyjątkową czcią? 

Skuteczna święta

Polacy mówią o Ricie, że to „wyjątkowo skuteczna święta”, ale przydomek ten nie stanowi wyczerpującej odpowiedzi na postawione pytanie. Warto uświadomić sobie, że Rita – nim została zakonnicą – była przykładną panną, uległą córką, oddaną żoną i matką, wreszcie – poszukującą woli Bożej – wdową.

Przede wszystkim była zaś kobietą, której nie były obce ludzkie problemy i kłopoty, gdyż Bóg prowadził ją do siebie trudnymi drogami. Z kolei drogi te pozostają bliskie ludziom wszystkich czasów; ludziom, którzy po nich niekiedy błądzą, przeżywając życiowe dramaty: małżeńskie problemy, rodzinne niesnaski czy też śmierć bliskich. W egzystencji każdego człowieka przychodzi też czas podejmowania trudnych decyzji i konfrontacji własnego życia czy też osobistych pragnień z rzeczywistością. Rita doskonale zna „wszystkie nasze troski i kłopoty”, ponieważ one były także i jej udziałem.

santa-ritaŚwięta Rita blisko chorych

Sama zawsze pozostawała blisko człowieka, szczególnie blisko biednych, chorych czy potrzebujących, a takich nigdy przecież nie brakowało i nie brakuje! Najprawdopodobniej tu właśnie skrywa się tajemnica „sukcesu”, ów sekret popularności Rity z Cascii, Świętej, kanonizowanej w 1900 roku, u progu XX wieku, kiedy to świat pogrążył się w okrutnych wojnach, a systemy totalitarne zniewoliły skutecznie człowieka i podporządkowały sobie całe społeczeństwa.

My również żyjemy w czasach niezmiernie trudnych. Może warto więc zastanowić się, czy aby Rita, Patronka od spraw skomplikowanych i sytuacji beznadziejnych, nie została „podarowana” przez Boga również i współczesnemu światu…


Nasze intencje modlitewne:

 

774 komentarze do wpisu „Święta Rita z Cascii”

 1. Kochana Rito! Piszę po roku… Pomogłaś, mąż wrócił. Dziękuję Ci za łaski! Wiem,że to dzięki Tobie i Matuli.
  To prawdziwy cud!

  Odpowiedz
 2. SW Rito patronko spraw beznadziejnych proszę wstaw się u Boga i wyjednaj mi łaskę ratunku dla mojego małżeństwa o pojednanie między nami i zerwanie więzi mojego męża i tej kobiety dla Boga nie nic niemożliwego jeżeli jest taka wola Boga upros mi u niego i naszej kochanej Maryi Panny tą łaskę powrotu mojego męża do mnie i dzieci

  Odpowiedz
 3. Matuchno Najświętsza proszę Cię łaskę zdrowia dla mojego taty Stefana. Św Rito od spraw beznadziejnych blagam Cię o apetyt dla taty. Wszystkich ludzi dobrej woli błagam o modlitwę. Proszę z całego serca. W twn cudowny czas proszę o modlitwę. Bóg zapłać wszystkim modlacym się w mojej prośbie.

  Odpowiedz
 4. Święta Rito proszę wysłuchaj mej prośby Uwolnij syna z nałogu alkoholizmu.Prosi zrozpaczona matka.

  Odpowiedz
 5. Święta Rito – błagam, dopomóż mi aby chłopak, którego powierzam Ci w Nowennie (Jan) w końcu się do mnie odezwał. Dziękuję.

  Odpowiedz
 6. Święta Rito. Błagam Cie o powrót mojego Michała. Poddałam się w walce o jego miłość. Pokonala mnie jego choroba. Spraw proszę, żeby on sam do mnie wrócił. Nie mam juz sama siły o tę trudną miłość. Bóg zapłać za modlitwę.

  Odpowiedz
 7. Święta Rito. Błagam Cie o modlitwę w intencji powrotu mojego Michała. Proszę Cie zeby on odezwał się do mnie i wrócił.
  Bardzo go kocham. Bóg zapłać za modlitwę

  Odpowiedz
 8. Święta Rito. Odkad błagam Cię o łaskę powrotu mojego Michała, spotkalam go niedawno na swojej drodze. Pomóż mnie i jemu byc razem. Jeśli moja miłość jest zbyt słaba dodaj mi siły Święta Rito. Jeśli moja wiara jest zbyt słaba umocnij mnie w wierze. Pomóż mi Święta Rito błagam.
  Bóg zapłać za modlitwę

  Odpowiedz
 9. Święta Rito, patronko spraw trudnych i beznadziejnych – proszę Cię o opamiętanie dla Krzysztofa, o jego powrót, abyśmy mogli być razem, cieszyć się życiem razem. Od wczoraj mówię Litanie do Ciebie i modlitwy – pierwszy dzień a My juz dzisiaj rozmawialiśmy normalnie. Święta Rito – staw się u Maryi i Pana Boga za Nami.

  Odpowiedz
 10. Święta Rito patronko spraw beznadziejnych proszę wstaw się u Boga i wyjednaj mi łaskę ratunku dla mojego kochanego męża.

  Odpowiedz
 11. Sw.Rito błagam o Twoje wstawiennictwo za mną, o zdrowie moje na ciele, duszy i duchu. O pomoc i wszelkie potrzebne mi łaski.
  Barbara

  Odpowiedz
 12. Jak każdy wie św. Rita jest patronką do spraw trudnych i beznadziejnych i są specjalne modlitwy w jej intencji. Mi osobiście jeszcze nie pomogła, wręcz przeciwnie, przez ciągłe rozdrapywanie ran czułam się tylko gorzej, ale czuję się teraz na tyle silna, żeby znów zacząć się modlić. Bardzo ciekawe jest życie św. Rity a zwłaszcza moment kiedy jako wdowa chciała wstąpić do klasztoru jednak Matka przełożona dała jej tylko pracę w ogrodzie .

  Odpowiedz
 13. Święta Foto, błagam uproś zdrowie dla mojej córki. Proszę, żeby wyniki badań były dobre. Proszę o zdrowie w całej mojej rodzinie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Podziękuj świętej Ricie za otrzymane łaski!